Image

‘’Çiy’’ restorandan olgunlaşmış lezzetler…

İzmir’in Selçuk ilçesinde yer alan Yedi Bilgeler Bağları’ndaki Çiy Restoran, hizmete girdiği 2012 yılından bu yana sunduğu lezzetleri olgunlaştırarak misafirlerini büyülemeye devam ediyor...

Göz doktoru Bilge ve eşi Gülgün Yamen, 2012 yılında yanlarına Damla Özay’ı da ortak alarak, “Çiy” adlı restoranlarında kendilerine özgü lezzetleri Yedi Bilgelerin üzüm bağlarından gelen şaraplarla buluşturup misafirlerine sunmaya başladı.

Yamen Çifti, şarap aşklarını yaşama isteklerinden hareketle, üzüm bağı ve çiftlik evlerini zaman içerisinde otele dönüştürünce ortaya muhteşem doğa ve eşsiz aromalara sahip Yedi Bilgeler çıktı. 28 odalı çok şirin bir butik otel olan Yedi Bilgeler içerisinde geçtiğimiz kasım ayında hizmete giren Çiy restoran bir hayli iddialı.

Restoranın kurucusularından ve şefi Damla Özay, mutfakta 7 kişilik ekibiyle eşsiz lezzetlere imza atıyor. Damla’nın damak tadı ve bölgenin ruhunu yansıtan lezzetleri sunan Çiy restoranda mevsiminde doğal ve yerli ürünlerle hazırlanan yemekler, özel şarapların aromalarına uyum gözetilerek servis ediliyor. Restoranın sabit bir menüsü yok menüde yer alan yemekler 6 ya da 8 hafta da bir sürekli yenileniyor.

Malzemeler bölgeden

Neden mi? Çünkü Çiy restoranın mutfağının şefi Damla hanımın damak zevki doğal şartlarda ve mevsiminde yetişen, fazla kilometre yapmamış, bölgeden seçilen malzemelerden yana da o yüzden. Damla hanım restoranın mutfağına giren sebze, meyve, et ve deniz ürünlerinin mümkün olduğu kadar bölgeden olmasına ve de mevsiminde tüketilmesine dikkat ediyor. Menülerini de mevsimselliği baz alarak hazırlıyor. Bölgenin toprağında yetişen her şeyin yine bu bölge bağlarından çıkan şaraplarla uyum içinde olduğunu söylüyor.

Menüde değişmeyen iki kalem yemek var. Bunlardan birincisi yatay kesilmiş kemiklerin, çiğ tartar eti ile birlikte servis edildiği fırın ilik. Diğeri ise 1693 olarak adlandırılan çok özel çikolatalı tatlı. Çikolata ülkemize 1693 yılında ilk kez İzmir’den girmiş, likörlü vişne sorbe ile hazırlanan bu özel tatlıda adını oradan almış. Izgara bamya, bamya turşusu ve köz biber kremasıyla servis edilen asma yaprağına sarılı granyöz ise efsane. Restoranda sürekli bulabileceğiniz yemeklerden birisi de şaraba çok yakışan Ördek. Mısır mücver, fasulye kavurması ve vişneli sosla servis edilen ördeği kesinlikle denemelisiniz. Restoran mutfağında Kehribar ismiyle 4 senedir yaşayan bir organizma olan ekşi maya mevcut. Misafirlere sunulan ekmekler her gün Kehribar adında ki bu ekşi maya hamurdan yapılıyor.

19 çeşit şarap

Türkiye’nin sayılı  şarap uzmanlarından olan Bilge Yamen’le birlikte şaraplarla uyum gözeterek yemekleri seçen Damla hanım misafirlerine eşine az rastlanır bir tadım ziyafeti sunuyor. Yedi Bilgeler bağlarından çıkan ve bu yıl işlenenlerle birlikte, 19 çeşit şarap sofrada tutkuyla hazırlanmış yemeklerle eşleşiyor. Çiy restoran çeşitli etkinlik, düğün, kokteyl ve organizasyonlara da ev sahipliği yapıyor. Otel konaklamalı sunulan organizasyon seçenekleri epey ilgi görüyor. 

Ekim kasım sonbahar menüsünde ise, tuzda pişmiş pancar, ördek göğsünden alınarak üç hafta tuzda bekletilen Ördek Pançetta, yanık tereyağlı kereviz püresi ile servis ediliyor. Bunun yanında baklava yufkasına sarılı nar soslu Ördekli Börek'de göze çarpıyor. 'Mandalina Soslu Hamsi Marine' ve 'Kuzu Gerdan Köfte'  ise menüde yer alan diğer yemekler arasında. Peynirlerin hepsi yerli; misafirler için Konya’dan obruk, Erzincan’dan küflü peynir, Kars’tan gravyer ve ısırganlı kaşar peyniri getiriliyor. Ve sofraya kendilerinin hazırladığı marmelatla servis ediliyor.