Image

Zeren: Konsept otelin inşaatın öncesinde başlamalı

Ağırlıklı olarak Antalya bölgesindeki otellerde uygulanan Her Şey Dahil (HD) sistemi çoğu kez haksız yere eleştiriliyor. Bu sistemi eleştirenler bazen de HD’nin yasaklanmasını bile dile getirebiliyor. HD’ye farklı açıdan bakanlardan biri olan Spice Spa & Hotel Genel Müdürü Murat Yılmaz Zeren ise “Ülkemize gelen misafirler bu sisteme alıştı. Bu yüzden HD’den vazgeçemeyiz. Ancak şimdi hep birlikte HD’yi nasıl daha iyi yapıp, sistemi nasıl farklılaştıracağımız konusuna odaklanıp çözümler üretmeliyiz” diyor.

Spice Spa & Hotel’de konaklayan misafirlere “Şefin Bahçesi” adını verdikleri özel bahçelerinde dalından domates, biber, salatalığı taze taze koparıp yeme imkanı verdiklerini belirten Zeren, “Bu bahçemizde zeytin ağaçlarımız da var. Bahçemizden yılda yaklaşık 200 litre zeytinyağı alıp bunu yemeklerimizde kullanıyoruz” dedikten sonra şu bilgiyi veriyor: “Her alanda olduğu gibi, turizm sektöründe de kıran kırana bir rekabet yaşanıyor. Rekabet böylesine şiddetlenmişken, biz profesyoneller rekabette tesisimizi öne çıkaracak adımları atmak zorundayız. Tesisimizi yılın 12 ayı açık tutuyoruz. Otelimizde, yılda ortalama 45 bin misafir ağırlıyoruz.”

“Tüm damak zevklerine hitap ediyoruz”

Spice Spa & Hotel Genel Müdürü Murat Yılmaz Zeren, her biri kendi başına marka olabilecek özelliklere sahip, Isot, Zeythin, Wasabi, Kisnish, Kekick, Sumac, Defne, Casablanca Sherbet gibi mekanlarda tüm damak zevklerine hitap eden ürünlere sahip olduklarını vurguluyor.

Spice Spa & Hotel Yiyecek İçecek Müdür Yardımcısı Ayhan Kökçü ise söz konusu A La Carte restoranlarında ağırladıkları misafirlerine yaptığı işi seven kişilerin hizmet verdiğini hatırlatıyor. “Hizmet sektöründe başarılı olmak isteyenler yaptıkları işi severek yapmalı” önerisinde bulunan Kökçü söz konusu restoranlar hakkında şu bilgileri veriyor: “Isot ana restoranımızdır. Zeythin, Wasabi, Kisnish, Kekick ise A La Carte restoranlar olarak hizmet veriyor. Zeythin İtalyan lezzetlerini, Wasabi Asya mutfağının seçkin örneklerini, Kisnish Güneydoğu Anadolu’nun lezzetlerini, sahildeki Kekick’te  ise lezzetli Akdeniz balık ve mezelerini misafirlerimize sunuyoruz.” 

Kökçü, Defne VIP restoranda uluslararası lezzetler, Rus, Akdeniz,İtalyan, Çin mutfaklarının yanı sıra, vejeteryan mutfağıyla da hizmet verdiklerini belirtiyor. Her yıl dünyanın birçok ülkesinden misafir ağırladıklarını hatırlatan Kökçü sözlerini şöyle noktalıyor: “Gelen misafirlerin hepsine aynı kalitede hizmet veriyoruz. Özel villaramızı hariç, 540 odada bin 700 yatağa sahibiz. Hangi odada hangi milletten misafir ağırlarsak ağırlayalım hepsine aynı kalitede hizmet veriyoruz. Şarap mahzenimizde 3 bin çeşit şarabımız var. Ben de bir sommelier (şarap uzmanı) olarak misafirlerime keyifle şarap önerilerinde bulunuyorum.”