Image

Bir Bursa efsanesi: Kitap Evi Otel

Türkiye’nin en eski kentlerinden birisi olan Bursa, eskilerde Olimpos, bugünlerde Uludağ adını verdiğimiz (aslında her iki isim de aynı anlamda) 3 bin metrelik zirveye sahip bir dağın eteklerinde kurulu, malumunuz.

Osmanlı İmparatorluğu’nun kuruluş yıllarında kısa ama önemli bir dönem başkentlik yapan Bursa, tarih boyunca İpekyolu üzerindeki ticari önemini sürekli geliştirdi. Tarihsel dönemlere uygun olarak ticaretteki değişimlere ayak uydurmayı başaran Bursa’yı tüm sanayileşmeye rağmen hala tarihi dokusunu korumayı başaran nadir kentlerimizden birisi olarak öncelikle anmak isterim.

Bursa’da kalmayı pek sevdiğimiz, hatta zaman zaman sadece orada kalmak için ya da kahvaltı edebilmek için fırsat yarattığımız bir yerden söz etmek istiyorum şimdi; Kitap Evi Otel…

Kitap Evi Otelin bulunduğu tarihi bina Ulucami’ye 500 metre mesafede, Orhangazi’nin türbesine ise 200 metre mesafede Saltanat Kapı yanında uzanan şehrin tarihi surları üzerinde inşa edilmiş. Kurtuluş Savaşı yıllarında Nuri Bey ve ailesine ait olan konak ailenin genişlemesi ve modern yaşama geçmesiyle uzun süre boş kalıyor… Bu süreçte yangınlar ve yağmalarla tahrip olmasına rağmen sağlam kalabilmey başarabilmişi konak, Dilek Çelebi tarafından satın alınıyor ve mimar Melda Hanoğlu ile birlikte aslına uygun olarak restore edilerek kente 10 yıl boyunca kitabevi ve kültür merkezi olarak hizmet veriyor. 2009 yılında kentin gereksinimleri doğrultusunda otel, restaurant ve cafe olarak yeniden düzenlenerek bugünkü halini alıyor.  

HER MEVSİM HUZUR VERİYOR

Kitap Evi Otel’i anlatmaya bahçesinden başlamak istiyorum. Ahşap mimarinin muhteşem bir örneği olan konağın bahçesi özenli bir peyzaj ile düzenlenmiş. Her mevsim farklı resim veren bahçede kışın kar yağarken, sonbaharda yapraklar her yeri sarartırken ya da yaz sıcağında ağaçların gölgesi sizi serinletirken huzurlu zaman geçirebiliyorsunuz. Otel ahşap olduğu için içeride tütün ürünleri tüketmek tehlikeli ve yasak; bunun için bahçe harika bir seçenek oluyor… Bahçenin taş duvarları, duvarlara yerleştirilmiş eski çini tabaklar ve kullanılan aydınlatma sistemi sayesinde günün her saatinde içinizde fotoğraf çekme isteği uyandırıyor. Romantik yemekler için olduğu kadar özel iş yemekleri ya da buluşmaları için de ideal…

HİÇBİR ODA BİRBİRİNİN AYNI DEĞİL

Gelelim odalara… 13 tane odası var Kitapevi otelin ve her biri birbirinden farklı tasarlanmış. Bahçe Junior Suit, Burç superior, Cumba süit, Çatı süit, Hamamlı süit, İpek oda, Karyolalı oda, Manolya superior, Şömineli Jr Suit, Taş oda, Uludağ süit connect gibi isimlerle hizmet veren odalar her daim şık ve ayrı havada. Hamamlı oda, en alt katta yer alıyor ve içerisinde keyfinin çıkartabileceğiniz bir minik havuzu var. Eğer sıcak suyla doldurup yorgunluk atmak istiyorsanız ideal… Ancak hamamla işim olmaz ben manzara istiyorum diyorsanız o zaman da çatı süit ya da cumba süit gibi odaları tercih edebilirsiniz. Manolya oda yanlış anımsamıyorsam bahçede bulunan manolya ağacına baktığı için ismini de bu ağaçtan alıyor. Mevsiminde manolyanın o muhteşem kokusunu odanızdan duyabiliyorsunuz, manzarası ise benzersiz… Karyolalı oda eski tarz bir karyola ile size hizmet veriyor. Uludağ süiti tercih edenler için farklı bir manzara var. Eğer şömineyi yakıp, ‘keyifle şarabımı yudumlamak istiyorum’ diyorsanız ya şömineli jr. süit odayı ya da çatı süit odayı seçebilirsiniz… Benim tercihim her gittiğimde farklı odalarda kalmak ki bunu her zaman yapamıyorum malum benden önce orayı tercih edenler olabiliyor… Sorun yok, nasıl olsa gene gideceğim😊


Ahşap bir bina olması nedeniyle nefes alıp veren bir otel, sabah dinlenmiş kalktığınız zaman nedenini merak etmeyin, temiz hava ve ahşap mimari bunun nedeni… Zaman zaman otellerde karşılaştığımız musluk, banyo tıkanması vs gibi sorunlarla henüz burada karşılaşmadım. 

Kitap Evi Otelin gerçekten başarılı bir barı ve kavı var… Kaliteli bir şarap ya da viski için Bursa’da tercih edilebilecek yerlerin başında geliyor. Kahvaltısı ise (elbette zevkler tartışılmaz) benim için harika. Normalde oda fiyatına dahil olan bu kahvaltıyı dışarıdan gelip almak isterseniz bugün itibariyle 40 TL ödüyorsunuz. Kitap Evi Otel'in menüsü ve fiyat listesini web sitesinden görebilirsiniz. Emin olacağınız tek şey, her ne seçerseniz seçin, sahibi Dilek hanım ve Genel Müdürü Atilla Olgun beyin gerçek birer gurme olduğunu unutmayın… Kendilerini de şahsen tanımaktan onur duyduğum bu insanlar Bursa’da kalite adına yapılması gerekeni yapıyorlar ve buraya gidenler de elbette bu çabanın sonuçlarından memnuniyet duyarak ayrılıyorlar.