Image

Edremit’in yerel lezzetlerini yaşatıyor

Turizm alanındaki 25’nci yılını Kazdağları’nda kutlayan Prontotour’un basın turunun son akşamı Edremit’teki butik Lokanta Bahar’a gittik. Kapıda bizi yerinde duramayan lokantanın kurucusu genç  girişimci Ekrem Yanbolluoğlu karşıladı.

Kerem Köfteoğlu-Kendisine ilk olarak lokantasının adı ‘Bahar’ın nereden geldiğini sorduk gururla “Annemin adı” diye yanıtladı. Sohbet koyulaştıkça kendisinin eski bir meslektaş olduğunu öğrendik. Gazetecilik deneyimi olan Yanbolluoğlu, günümüzün vazgeçilmezi sosyal  medyayı yoğun olarak  kullanıyor.

Onun hakkında şu kısa bilgiyi paylaşmakta yarar var. 6 eylül 1984 Edremit doğumlu. Lisans eğitimimi Uluslararası Kıbrıs Üniversitesi İletişim Fakültesi Reklamcılık ve Halkla İlişkiler Bölümü’nde yaptı. Habertürk Gazetesi ve Foodinlife dergisinde gastronomi editörü olarak çalıştı. Gastronomi ve turizm gastronomisi üzerine toplamda beş yıl çalışarak bilgi sahibi oldu. Türkiye’nin tüm bölgelerine yaptığı seyahatlerle kendisini geliştirdi. İki yıl önce de doğduğu yere dönüp Lokanta Bahar Edremit’i hizmete açtı.

Lokanta Bahar Edremit’in başarısı Kazdağlarının mükemmel ürünlerinin harmanlanıp aslına uygun servis edilmesinde yatıyor. Bölgenin zeytinyağının yanı sıra, kendine özgü koku ve lezzete sahip baharatlarının da lezzete ciddi katkısı oluyor. Lokantanın kurucusu ve baş şefi olan Ekrem Yanbolluoğlu mutfağa geçip yemek pişirmekten zevk alan bir girişimci…

Eliyle topluyor

Yanbolluoğlu misafirlere sunduğu baharat ve sebzelerin önemli bir kısmını kendi elleriyle topluyor. Örneğin bize sunduğu kuzu etli kuzugöbekli mantarın mantarlarını tek tek topluyormuş. Taze çağlayı da kattığı enginar ve mantar yemekleri çok lezzetliydi. Çağla yemeklere hafif bir ekşilik, mayhoşluk katıyor. Yumurtayla eşleştirdiği kuzugöbeği mantarı yemeği doğanın nadide armağanlarından biri olarak tabağımıza geldi.

Yemeklerde kullanılan veya üstüne serpilmek için verilen nane, kekik, sumak gibi baharatları da Kazdağları’nın eteğindeki muhteşem doğadan elleriyle topluyor. Kırkbeş kat arası bol yerli iç cevizli, şurubu doğal şekerden ev baklavasını, coğrafi işaretli Edremit zeytinyağıyla hazırlayıp servis ediyor. Kuzu etli enginar, kalem gibi ince sarılmış kıymalı yaprak sarma da çok lezzetliydi.

Edremit’in geleneksel lezzetlerini yaşatmak üzere yolu çıkan Yanbolluoğlu, Kurban Bayramı’nın en özel yemeklerinden kaburga dolması Sura’yı da menüye almış. Bakır kazanda pişirdiği keşkeğe doyamadık. Hele karanfilli, ısırganlı, zeytinli o ekmekler yok mu.. Genç girişimci ekmek konusunda da  Anadolu'nun binlerce yıllık mirası karakılçık ve kızılca buğdaylarını harmanlayıp ortaya gerçek ekşi mayalı ekmekler çıkarmış. Ayrılmadan önce son günlerde her derde deva olarak anlatılan kelle paça çorbasını da kendine özgü yöntemlerle bakır kazanlarda pişirdiğini söyledi. Biz de bir dahaki sefere diğer lezzetlerden önce kelle paça çorbasını içmek üzere sözleştik. Edremit’e giderseniz keyifli bir öğlen veya akşam yemeği için mutlaka Mahkeme Cami karşısındaki ara sokaktaki Lokanta Bahar’a uğrayın.