Image

Bomontiada ve Bebek’te THE POPULIST rüzgarı

THE POPULIST, İstanbul’daki iki mekanında özel pişirme metodu ile hazırladığı tütsülenmiş lezzetleriyle fark yaratmaya devam ediyor. 

THE POPULIST, iyi müzik, iyi yemek ve yüzde yüz eğlence mottosuyla hizmet üreten bir mekan. Bomontiada’dan sonra Bebek şubesiyle de İstanbul’un özel işletmelerinden olan THE POPULIST, özel smoker fırınında tütsüleme yöntemiyle hazırlanan lezzetleri ile de fark yaratıyor. 

Menüsünde özel yeri olan tütsülenmiş kırmızı ve beyaz et seçenekleri THE POPULIST’in en iddialı olduğu ürünlerin başında geliyor. On saat boyunca tütsülenerek pişirilen Dilim Brisket et severlerin favori lezzetleri arasında öne çıkıyor. Tercihe göre tütsülenmiş tavuk eti veya brisket ile hazırlanan Populist Nachos ve Dana Frankfurter Sosis de THE POPULIST ‘in sevilen yemekleri arasında öne çıkanlardan. Özel pişirme tekniğiyle hazırlanan tütsü aromalı kırmızı ve beyaz et seçenekleri ana yemekler dışında Asya Usulü Tavuk Salatası ve Brisket Et Salatası gibi salata çeşitlerinin de ana malzemesi oluyor. 

TÜTSÜLENMİŞ KUZU KAFES

Menünün imza lezzetleri arasında yer alan Tütsülenmiş Dana Kaburga ve 2-3 kişilik olarak hazırlanan Tütsülenmiş Kuzu Kafes, lezzet deneyimi yaşamak isteyenler için özenle hazırlanıyor. 

THE POPULIST (Tarihi Bira Fabrikası) 

THE POPULIST (Bebek)