Image

DTÖ’nün desteklediği 2. Bask Gastronomi Yarışması başladı

Uzmanlar, gastronominin, turizmi zenginleştirip, dünyadaki destinasyonların ekonomik kalkınmasını da teşvik eden önemli fırsatlar sunduğunu hatırlatıyor.Geçen yıl ilki gerçekleştirilen uluslararası yarışmaya, 84 ülkeden 300’ü aşkın proje sunuldu. Projeler sektör ve yerel topluluklara olumlu katkı sunmanın yanı sıra, ortaya yenilikçi fikirlerin çıkmasına da imkan tanıdı.

Yarışmaya sunulan projelerin, turizmin toplum temelli gelişimi, yenilikçi yazılımlar, inovasyon odaklı tarımsal sürdürülebilirliğe odaklanan girişimleri içerdiği ve hepsinin  Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri'nin ilerlemesine de katkıda bulunduğu vurgulanıyor.

Bu yılki yarışmada TUI Yardım Vakfı'nın desteğiyle iki kategoride yeni ödüller olacağı belirtiliyor. Kategorilerin birinde, yenilikçi, sürdürülebilir aynı zamanda bir sosyal etkiye sahip olan girişim belirlenecek. Kazanan proje Bask Mutfak Merkezi ile UNWTO'dan uzman desteği alacak. Proje, 6’ncı UNWTO Dünya Gastronomi Forumu'nda da sergilenecek .

Söz konusu kategorinin kazananı, tasarım veya uygulanma noktasında bir çalışma planının oluşturulmasında yardım alacağı gibi, Mutfak Eylemi çerçevesinde oluşturulan bilgi ağına erişip, mentorluk, izleme ve en yeni dijital araçlardan yararlanarak projesini büyütme fırsatına kavuşacak.

İkinci kategori ise en yıkıcı gastronomi turizmini tanıtma girişimiyle ilgili olacak. Kategorinin kazananı, Bask Mutfak Merkezi ile bir pilot proje tasarlayıp, iletişim ağının yardımıyla bunu uygulayabilme imkanına kavuşacak. Ayrıca Mutfak Eylemi sürecine katılımı için yaptığı konaklama ve seyahat masrafları için 3 bin Euroluk maddi destek alacak.

UNWTO ve Bask Mutfak Merkezi'nin Küresel Gastronomi Turizmi ​​Yarışması, dün dünya çapında başlatıldı. Yarışmaya katılım ise 6 Nisan'da sona erecek. Startups kategorisinin finalistleri ve Sosyal İnovasyon Kategorisi kazananları 4 Mayıs 2020'de açıklanacak. Startups kategorisinin birincisi, 1-3 Haziran tarihlerinde Belçika'nın Flanders kentinde düzenlenecek 6.Bölüm Dünya Gastronomi Turizmi Forumu sırasında açıklanacak.