Image

Hilton İstanbul Bosphorus Mardin Mutfağı’nı tanıttı

Hilton İstanbul Bosphorus, ‘Yerel Mutfak Global Lezzet’ projesi kapsamında bu kez Mardin Mutfağı’na destek verdi. GAP Medrese Gül ÇATOM kadınları, Hilton şefleri ile birlikte özel lezzetler hazırladı.

Çok kültürlü yapısının yansımalarını gastronomi alanında da gördüğümüz Mardin’in mutfak lezzetleri, Hilton İstanbul Bosphorus’un katkıları ile İstanbul’a taşındı.

Hilton İstanbul Bosphorus’un olduğu kadar İstanbul’un da en gözde mekanlarından Lalezar Meyhane, kadınları desteklemek ve yerel mutfakları tanıtmak amacıyla başlattığı Yerel Mutfak Global Lezzet projesi kapsamında bu kez rotasını Türkiye’nin güney doğusunun tarihi kentine; Mardin’e çevirdi. Hilton İstanbul Bosphorus, Adana, Seferihisar ve Giresun lezzetleri ile misafirlerini buluşturduğu proje ile bu kez Mardin’in birbirinden özel yöresel yemeklerinin tanıtımı gerçekleştirildi.

ÇATOM KADINLARI HİLTON’DA

‘S.S. GAP Sosyal Ekonomik İşletme Kooperatifi’ne bağlı GAP Medrese Gül ÇATOM kadınları, Mardin’in yöresel lezzetlerinden oluşan çok özel bir menüyü Lalezar Meyhanesi’nin misafirleri ile buluşturdu.

Mardinli 5 kadın aşçının hazırladığı lezzetli menü içerisinde; Mütebbel, Tebbüle Salatası, Zeytinyağlı Kenger Kavurması, Kibbeneye, Falafel gibi Mardin mutfağında önemli yeri olan mezelerin yanı sıra Kurutulmuş Patlıcan Dolması, Kitel raha, Haşu, İncasiyye, Hintinyye gibi birbirinden lezzetli yöresel yemekler servis edildi. Mardin mutfağında başı çeken tatlılardan bir seçkinin de yer aldığı menüde Kahiye, Harire, Hurma tatlısının yanı sıra Reyhan şerbeti de yer aldı. 

HİLTON’DAN KADINLARA DESTEK

Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nde, kadınlar tarafından ihale yoluyla alınıp açılan ilk kadın kooperatifi olma özelliğini taşıyan ‘S.S. GAP Sosyal Ekonomik İşletme Kooperatifi’ne bağlı GAP Medrese Gül ÇATOM, kadınların ekonomik yönden kalkınması ve Mardin’in yöresel lezzetlerinin, kültürel değerlerinin korunması amacını güdüyor. Kadınların ekonomik yönden bağımsızlıklarını kazanmalarını her daim destekleyen Hilton İstanbul Bosphorus, 2018 yılında Adana, Seferihisar ve Giresun’la  gerçekleştirdiği ‘Yerel Mutfak, Global Lezzet’ projesinin 2019 ayağını ilk olarak 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nde Mardin’le gerçekleştirdi.

Bu yıl Şubat ayında 100’üncü yılını kutlayan, bulunduğu her ülkede hayatlara dokunan, yaşam standartlarına bambaşka bir boyut kazandıran Hilton markasının 1955 yılından bu yana Türk misafirperverliğinin elçisi görevini üstlenen Türkiye’deki ilk oteli Hilton İstanbul Bosphorus, bu girişimci yaklaşımı ile topluluklar ve ekonomiler üzerinde de önemli etkiler bırakıyor.