Image

Oxford ve Cambridge takımlarının yeni üyeleri Hilton’a uğradı

Türkiye’nin ilk beş yıldızlı oteli Hilton İstanbul Bosphorus, açıldığı 1955 yılında misafir ettiği, Londra’dan Singapur’a 10.000 mil sürerek “The First Overland” olarak tarihe geçen Oxford ve Cambridge takımlarının yeni üyelerini eve dönüş yolunda coşkuyla karşıladı. 64 yıl aradan sonra yeni bir ekiple aynı güzergahın tam tersi istikameti kat eden “The Last Overland”, 1955 yılında ilk seferini yapan Oxford aracının da dahil olduğu üç araçla Ağustos ayında Singapur’dan yola çıktı. 22 Kasım Cuma günü İstanbul’a varan The Last Overland ekibinin konaklama tercihi de 1955 yılındaki The First Overland ekibinin mola noktası olan Hilton İstanbul Bosphorus oldu.

1955 yılında, Land Rover I serisi araçlarla Londra’dan Singapur’a 19 bin kilometre yol sürerek tarihin en ikonik yolculuklarından birini gerçekleştiren Oxford ve Cambridge ekipleri, güzergahları üzerinde yer alan İstanbul durağı için aynı yıl şehirde açılışı gerçekleşen Hilton İstanbul Bosphorus’u tercih etmişti. 64 yıl önceki rotada bulunan şimdi 87 yaşındaki Oxford ekip lideri Tim Slessor, hastalandığından bu kez İstanbul’a gelemedi.

Yeni takımın bir üyesi kadın

25 Ağustos 2019 tarihinde, yeni bir takımla aynı güzergahın tam tersi istikameti kat etmek için yola çıkan “The Last Overland”, 1955 yılında ilk seferini yapan Oxford aracının da dahil olduğu üç araçla İstanbul’a vardı. Ekibin İstanbul’daki konaklama tercihi Hilton İstanbul Bosphorus oldu. Tarihi yolculuğun İstanbul’daki ikinci ve son etabına ev sahipliği yapan Hilton, 90 gündür yollarda olan The Last Overland ekibi için aralarında saygın basın mensuplarının da bulunduğu keyifli bir karşılama töreni düzenledi.

Singapur’un Marina Körfezi'nden başlayan The Last Overland’in erkek üyeleri Alex Bescoby, Marcus Allender, Larry Leong, Dr Silverius Purba, Leopold Belanger, Adam Bennett’e bu kez tek kadın olarak Thérèse-Marie Becker de katıldı. Oxford ve Cambridge ekip lideri 87 yaşındaki Tim Slessor rahatsızlanınca, The First Overland’in devamı nitelindeki The Last Overland ekibi yola 31 yaşındaki Alex Bescoby’nin kullandığı Oxford aracıyla devam ediyor. .

The Last Overland’de aynı istikamette bu kez Singapur'dan Londra'ya yol alacak olan ekipler, daha önce olduğu gibi üç kıtada seyahat edecekler. Malezya, Myanmar, Nepal, Türkiye, Çin, Özbekistan, İran ve Bulgaristan da dahil olmak üzere yirmiden fazla ülkenin yer aldığı rotada amaç, Singapur'dan yola çıktıktan yaklaşık 100 gün sonra Londra'ya ulaşmak.

Hilton’dan etkilendiler

İkonik yolculuğun yeni ekip üyelerinden Alex Bescoby, Marcus Allender, Larry Leong ve Adam Bennett’in katıldığı basın toplantısında, The Last Overland ekiplerinin üç kıtada ve yirmiden fazla ülkede yaşadıkları serüvenler, konuklar tarafından ilgiyle dinlendi. Basın mensuplarının sorularına içtenlikle cevap veren yeni ekip üyeleri, Tim Slessor’ın bu yaşında yolculuğu tekrarlamak konusundaki motivasyonuyla ilgili “Tim’in amacı, ilk yolculukta kullandığımız Oxford aracını Singapur’dan İngiltere’ye karadan geri götürmekti. Çok geç olmadan bu yolculuğu bir kez daha gerçekleştirmesi gerektiğini dile getirdi. Bu yüzden yeni ekibe kendisi de dahil oldu.” dedi.

Hilton Üst Sınıf Otellerden Sorumlu Türkiye Bölge Müdürü Armin Zerunyan, The Last Overland ekibini ağırlamaktan duyduğu memnuniyeti şu sözlerle dile getirdi: “1955 yılının Haziran ayında Conrad Hilton’un, Avrupa’da genişleme planının bir parçası olarak hayata geçirdiği Hilton İstanbul, aynı yıl üç kıtada yol alarak tarihin en ikonik yolculuklarından birini gerçekleştiren The First Overland ekibinin de İstanbul’daki mola duraklarından biri oldu. Hilton İstanbul Bosphorus olarak bugün, 64 yıl aradan sonra yeni bir ekiple, aynı ruhla ve aynı amaçla yola çıkan The Last Overland ekibini yeniden otelimizde ağırlamaktan mutluluk duyuyoruz. Markamızın kurucusu Conrad Hilton, kapılarını 1955 yılında açan Hilton İstanbul Bosphorus’un hatıra defterine  "Dünyayı gezen bir gezginin, durduğu herhangi bir şehirde konaklayamayacağı bir Hilton otelinin kalmadığı günler çok uzak değil.” demişti. Birçok ülkeden iyi niyet temsilcisi insanların barışın dilini konuştukları dostluk merkezleri olarak konumlanan Hilton’un, gezginlerin de ilk tercihleri arasında yer alması memnuniyet verici.”

Hilton İstanbul Bosphorus’un terasında ağırlanan  The Last Overland ekip üyeleri, otelin deneyimli şeflerinin hazırladığı lezzetleri keyifle yiyip, Boğaz manzarasının tadını çıkardılar.