Image

Sağdıç Ailesi özel köfteleriyle ABD’ye açılıyor

Bayburt’ta 150 yıllık lokantacı bir aileden geldiğini söyleyen Serkan Sağdıç, “Çoruh Lokantası’nda Bayburt’ta yaptığımız yemekler beğeniliyordu. Lokantacılık bizim genlerimizde var. Annem Necla Durgut yönetiminde ağabeyim Hakan Sağdıç ile birlikte ‘Üsküdar Pilavcısı’ adlı sulu yemeklerin bulunduğu restoran çalıştırıyor. Ancak sulu yemekler para kazandırmıyordu”diyor.

Et yemekleri ve köfte ağırlıklı çalışmak isterken ağabeyi Hakan Sağdıç’ın Bosna Hersek gezisinde yediği ‘Cevabi’ köfteyi kendisine anlattığını belirten Sağdıç bundan sonraki serüveni şöyle özetliyor: “Ben de kebap tariflerinde farklı köfte arayışına girdim. Sonunda Ramazan ustadan ders almaya başladım. Cevapi köfteyi içindeki sulanma oranını ve baharat bölümünü değiştirerek yassı ve Türk köftesi haline getirdim. Yanında özel ekmeği, piyazı koydum. 2.5 yıl en iyi köfteyi yapmak için yaklaşık 3 ton et harcadım. Etleri ziyan etmedik sulu yemeklerde kullandık. Ramazan ustadan farklı teknikleri öğrendim. Ramazan ustanın sayesinde annemin lokantasında yer alan 600 çeşit yemeğin boyutları değişti.”

Günümüzde Üsküdar’ın yeni ‘gastronomi yolu’ Uncular Caddesi’ndeki “Altı Üstü Kırk Köfte” lokantasını işleten Sağdıç Ailesi, hazırlayacakları köftenin lezzet meraklılarını bağımlı hale getirebilmek adına tonlarca et harcamış. Sonunda Altı Üstü Kırk Köfte’de tadına doyulmayan farklı lezzetteki köfteleri, irmik tatlısını ve halı boyalarından yapılan özel şerbeti hazırlayıp sunmaya başlamışlar. Lokantalarının menüsünde Cevabi, Boşnak köfte, Plesk Avica Köfte, Mostar Köfte, Karışık Köfte gibi lezzetler bulunuyor. Bu lezzetleri yakalamalarında yemek reçetelerini geçmişten günümüze taşıyan ‘ayaklı kütüphane’ anneleri Necla Durgut’un ciddi katkıları olmuş…

ABD’ye açılıyorlar

Hedeflerinde Amerika’nın San Fransisco şehrinde Türk mutfağı lezzetlerinin sunulacağı bir restoran açmak olduğunu belirten Serkan Sağdıç, Amerika’da Teoloji öğretmenliği yapan kızkardeşi Hatice Sağdıç Yıldız’ın üniversiteyi bırakıp lokantacılığa başladığını söyledi.

San Francisco’da açmak üzere yaptıkları çalışmalarda Türk, Rum, Ermeni ve Sefarat mutfağının karışımı olan bir menu hazırladıklarını belirten Sağdıç, “Amerika’da altı bölgede ayrı markalarla restoranlar açmayı hedefliyoruz. Her restoranda ayrı bir lezzet sunarak Türk mutfağının renklerini sunacağız” şeklinde konuştu.

“Altı Üstü Kırk Köfte”nin başarısında Mengenli Ramazan Yalçın ustadan dededen kalma geleneksel yöntemlerini öğrenmesinin de büyük payı olduğunu vurgulayan Sağdıç açıklamalarını şöyle noktaladı: “Bana et pişirmenin tüm sırlarını öğretti. Sarajevo’nun köftesini Türk damak tadına uyarladık. Köfteye ruh katarak lezzet yaratıyoruz. Cevapi köfteyi içindeki sulanma oranını ve baharat bölümünü değiştirerek yassı ve Türk köftesi haline getirdim. Yanında özel ekmeği, piyazı koydum. 2.5 yıl en iyi köfteyi yapmak için yaklaşık 3 ton et harcadım. Etleri ziyan etmedik sulu yemeklerde kullandık. Ramazan ustadan farklı teknikleri öğrendim. Ramazan ustanın sayesinde annemin lokantasında yer alan 600 çeşit yemeğin boyutları değişti.”