Image

Viyana ve İtalyan lezzetlerini bir arada sunuyor

2020 yılının ilk ayına hızlı bir giriş yapan Viyana’nın kahve temsilcisi Helmut Sachers’in, sadece kahve değil, kahve dışındaki tüm lezzetleri bir araya getirdiği belirtiliyor. Geçtiğimiz ay kapılarını İstanbul’da Kanyon’da açan Helmut Sachers Roastery’yi ziyaret edenlerin önce zengin kahve ve çay barı ile karşılaşıp, kahvenin kavruluş deneyimine ortak olduğu söyleniyor.Böylece ziyaretçilere, aynı tesis içerisinde İtalyan ve Viyana lezzetlerinin bir araya geldiği özel restoran hizmet veriyor.

Restoran’ın şefi İtalyan Matteo Bertuletti, restoran deneyimini, artizan ve emek dolu lezzetlerle bir araya getirdiklenini ileri sürüyor. 1929 yılında Viyana’da başladığı kahve üretimine, 1968 yılında İstanbul’dan gelen çekirdeklere ithafen “Stambulia” kahvesini ekleyen Helmut Sachers, günümüzde 3 kıta, 39 ülkede hizmet veriyor. İstanbul Kanyon’da ise  başta kahve başta olmak üzere sıcak içecekleriyle çeşitli lezzetlerini 1000 metrekarelik  üretim tesisi dahil “roastery” alanında bir araya getiriyor.  

Farklı sunumlar

“Helmut Sachers Roastery”adlı deneyim, lezzet ve üretim merkezi çay, kahve, restoran, pastane ve çikolata dahil tüm lezzetleri bir araya getiriyor.İçeride yer alan “Helmut Sachers Bistrot” adlı restoran İtalyan ve Viyana lezzetlerini bir araya getiriyor. Şef Matteo Bertuletti öncülüğündeki mutfakta, alışılmışın dışında her ürünün kendine özel dokunuşu olduğu ve büyük tabaklarla sunulduğu belirtiliyor..

Helmut Sachers Türkiye ve Ortadoğu CEO’su Mehmet Çolak, Helmut Sachers’in 6 farklı çekirdekten, 90 yıllık geleneği Viyana usulü özel kavurma yöntemiyle hazırladığını belirterek: “ 65 çeşit kahve ilk bakışta ziyaretçilerimizi zaten çok şaşırtıyor. Merkezimiz kapıdan girdiğiniz andan itibaren, bir kahve barı ile başladığı ve çok büyük olduğu için ilk gelenler sadece kahve içip ayrılabileceğini sanıyor. Ancak içeriye adım attıkları an hem kahve kavurma alanını hem çay köşesini hem de restoranımızı da gördükleri zaman çok şaşırıyor” diyor.