Image

Zeytinyağı da yenir basma fistan da giyilir!

Zeytinyağı tüketimine yeni başlayacak kişiler için tadı ve kokusu nedeniyle en uygun yağ olarak nitelendirilen riviera zeytinyağı ile konu hakkında yeterli bilgi sahibi olmayan “uzman”  vasıflı bazı kişilerin yazılı, görsel ve sosyal medyada gerçeği yansıtmayan, bilgi kirliliği yaratan  ve tüketicileri yanlış yönlendiren söylemleri sektör temsilcilerinin tepkisine yol açtı.

Riviera zeytinyağının, bitkisel yağlardan besin değeri olarak oldukça yüksek bir içeriğe sahip yağ olduğu bilgisini veren Ulusal Zeytin ve Zeytinyağı Konseyi (UZZK) Yönetim Kurulu Başkanı Ümmühan Tibet, son derece sağlıklı bir besin olan riviera zeytinyağı ile ilgili görsel ve sosyal medyada açıklama yapan kişilerin açıklamalarının hiçbirinin bilimsel bir dayanağı olmadığını savundu.

Zeytinyağı tüketimi tavsiyesi

“Kadim zeytin ağacı zararlı gıda üretmez” diyen Tibet, “Sektör olarak zeytinyağı tüketilmesi gerektiğini tavsiye etmeliyiz. Zeytinyağı kalitelerine göre, natürel sızma. Natürel birinci ve riviera sınıflarında tüketicimizin kullanımlarına sunulmaktadır. Naturel zeytinyağları, zeytin meyvesinden elde edildikten sonra hiçbir işlem görmeden direkt olarak ambalajlanır ve piyasaya sunulur. Bir meyve suyu gibi değerlendirebileceğimiz bu yağlar bu nedenle çok kıymetlidir. Riviera zeytinyağı ise sadece fiziksel usullerle rafine edildikten sonra içine natürel zeytinyağı ilave edilir ve piyasaya arz edilir. Riviera zeytinyağının bu özelliği de hiçbir rafine bitkisel yağda yoktur. Yani riviera zeytinyağı natürel sızma zeytinyağının rakibi değil, diğer bitkisel yağlardan çok farklı bir alternatifidir. Nitekim, zeytinyağı tüketimine yeni başlayan insanların çok hafif kokusu ve tadı nedeniyle riviera zeytinyağına kullanmaları daha uygun olabilir. Sonrasında natürel sızma zeytinyağı kullanmaya başladıklarında zeytinyağının kokusu ve tadına daha çabuk uyum sağlayabilirler” şeklinde konuştu.


Üretilen zeytinyağlarının hepsi natürel sızma olarak üretilemiyor

Dünya genelindeki 7 milyarı aşan insan nüfusunun yıllık 200 milyon ton üzerinde yağ ihtiyacı duyduğunun altını çizen Tibet, sözlerini şöyle sürdürdü; “Dünya’da yıllık üretilen 3 milyon ton zeytinyağı, toplam ihtiyacın yüzde 1.5-2’sine cevap verebilir konumda iken, son derece sağlıklı olan riviera zeytinyağı ile ilgili hiçbir bilimsel veriye dayanmayan açıklamalara tüketicilerimizin itibar etmemelerini ve gönül rahatlığıyla tüketmelerini tavsiye ediyoruz. Dünya zeytinyağı üretiminin yarıdan fazlasını üreten İspanya’nın tüketiminin yüzde 60’ı riviera zeytinyağı ile karşılanmaktadır.”

Butik natürel sızma zeytinyağı üretimi yapan bazı üreticilerin natürel sızma zeytinyağının kalitesini ortaya koyma çabalarını takdir ettiklerini dile getiren UZZK Başkanı Ümmühan Tibet, natürel sızma zeytinyağını tanıtırken, tüketicilerde riviera zeytinyağı ile ilgili kuşku doğuracak söylemlerden de kaçınılması gerektiğini vurguladı.

Rafine zeytinyağının içine yaklaşık yüzde 10 natürel sızma veya natürel birinci zeytinyağı ilave edilerek Riviera zeytinyağı elde edildiğini anlatan Tibet; “Yapılan bilimsel çalışmalarda, zeytinyağının rafinasyonu sırasında yağ asitleri kompozisyonu ve sterol kompozisyonun bileşiminde herhangi bir değişiklik oluşmadığı kanıtlanmıştır. Yani rafine ve riviera zeytinyağının 100 gr’ındaki tekli doymamış yağ asidi, çoklu doymamış yağ asidi ve doymuş yağ asidi oranlarında bir farklılık oluşmamaktadır. Trans yağ asitleri yoktur. Riviera zeytinyağının içeriğinde yaklaşık yüzde 10 naturel zeytinyağı bulunduğu için  rafinasyon işlemi sırasında eksilen sağlığa faydalı E vitamini (a- tokoferol), skualen ve diğer minör bileşenlerin bir kısmı yeniden ilave edilmiş olur. Bu nedenlerle hiçbir rafine bitkisel yağ ile kıyaslanamayacak özelliklere sahiptir. Üretimini her yıl arttıran zeytincilik sektörü olarak amacımız; zeytin ağacının ana yurdunda 80 milyon vatandaşımızın zeytinyağı tüketicisi olmasını sağlamaktır.” diyerek sözlerini noktaladı.