Image

Chocolate Academy İstanbul Ataşehir Nidakule’de


Dünyanın en büyük çikolata ve kakao üreticilerinden Barry Callebaut’un çikolata tutkunlarına eğitim fırsatı sunduğu Chocolate Academy İstanbul, Ataşehir Nidakule Kuzey’de öğrencileri ile bir araya geliyor.

İhtisaslı gastronomi eğitim kurumları arasında ayrıcalıklı bir yeri olan Barry Callebaut İstanbul, gastronomi tutkunlarına Ataşehir Nidakule Kuzey’den seslenmeye devam edecek.

Dünyanın en büyük çikolata ve kakao üreticilerinden Barry Callebaut’un çikolata tutkunlarına eğitim fırsatı sunduğu 2013 yılında kurulan Chocolate Academy İstanbul eğitimlerine Ataşehir Nidakule Kuzey’deki yeni mekanında devam ediyor. 

YETENEK OKULU

Chocolate Academy İstanbul, eğitimlere katılanların son teknolojilerle, en yeni nesil ekipmanları deneyimleyebildiği, çikolata dünyasının trendlerini keşfedebildiği ve deneyimli şeflerden birebir eğitim alarak kendilerini geliştirebildikleri bir akademi. Chocolate Academy İstanbul’da sanatsal çikolata üreticilerinden, pasta şeflerine, şekerleme ustalarından, fırıncılar ve yiyecek-içecek hizmet sağlayıcılarına kadar herkes için uygulamalı ve teorik farklı eğitim alternatifleri sunuluyor.

Dünyanın en büyük çikolata ve kakao ürünleri üreticisi konumunda olan Barry Callebaut, 1996 yılında, Belçika kökenli Callebaut firması ile Fransız Cacao Barry firmalarının birleşmesiyle kuruldu. 30’dan fazla ülkede, 11bin 500 üzerinde çalışanı ve 60 fabrikası ile 2 milyon ton üretim yapan Barry Callebaut, dünya genelinde 21 çikolata akademisi ile deneyimini ve tutkusunu çikolata severlerle paylaşıyor.