Image

Kültür turlarında gastronomi öne çıkıyor

Kültür turizminde hedef büyüten Prontotour, bu alanda yılın ilk çeyreğinde yüzde 300 artış kaydetti. 25’nci yıl kutlamaları çerçevesinde Ramada Resort Kazdağları, Thermal & Spa’da basınla buluşan Prontotour yönetimi geçen yılı değerlendirip, 2019’dan beklentilerini açıkladı.

Cirolarında yüzde 5’lik paya sahip kültür turlarının payısı yüzde 15’e çıkarmayı hedeflediklerini belirten Prontotour Yönetim Kurulu Başkanı Ali Onaran, “Yeni yerler keşfederek mevcut bilgilerine yenisini katmak isteyen gezginler, ağırlıklı olarak kültür turlarını tercih ediyor. Eskiden bu turları orta yaş ve üstü tercih ediyordu. Günümüzde artık gençler de rağbet ediyor. Bu yüzden kültür turlarında beklenti ve hedeflerimizi yükselttik” diyor.

Köy turları revaçta

Şirket olarak Kapadokya, Karadeniz, Gap Turları, Doğu Anadolu Turları, Ege-Akdeniz turları gibi klasikler dışında Kemaliye, Van, Mardin, Urfa ve Antakya’ya yönelik ayrıntılı turları olduğunu hatırlatan Onaran şöyle konuştu: “Kültür turuna çıkaracağımız misafirlerimize doğal yaşamı deneyimleme fırsatı sunacağız. Misafirlerimiz köy turlarımızda sağdıkları sütü, kümesten aldıkları yumurtaları kahvaltıda tüketirken, şehrin stresinden kurtulup gezmek dışında bir köy yaşantısını da yaşayabilecekler. Kültür turizmi, ülkemizin kültür mirasını koruyup yaşattığı gibi, yerel ekonomilere de önemli katkılar sunuyor.”

Kültür turlarında deneyimli kadrosu ve rehberleri ile misafirlerine pek çok seçenek sunduklarını vurgulayan Onaran konuyla ilgili şu bilgileri verdi: “Rotamızda festival turlarından doğal yaşam turlarına, butik şehir turlarından trenli turlara kadar farklı mevsimlerde bir çok kategoride zengin içeriki turlar var. Adana Portakal Çiçeği Festivali’nden Urla Enginar Festivali’ne, Konya Çumra Lale Festivali’nden Isparta gül ve lavanta festivallerine kadar pek çok seçeneği programımıza dahil ettik. Altı günü bulan turlarımız 3 bin liradan başlıyor. Kültür turlarımıza katılan her yaştan seyahat sever, artık gastronomiye çok önem veriyor. Biz de Anadolu’ya yönelik kültür turlarımızda yerel lezzetleri tanıtıp yerel ekonomiye katkı sunduğumuz gibi,  geleneksel tatların kaybolmadan yaşatılmasını sağlıyoruz.”

Geçen yılın Ağustos ve Eylül aylarının zor geçtiğine değinen Onaran, “Ana destinasyonlarda gerilemeler oldu. Bazılarında çift haneli düşüşler görüldü” dedikten sonra açıklamalarını şöyle noktaladı: “Son çeyrekte ise satışlarımız yükseldi. Kişi sayısı anlamında Kıbrıs’ta yüzde 33, Kapadokya’da yüzde 20, Karadeniz’de yüzde 28’lik büyümeler kaydettik. Kars turlarındaki büyümemiz ise yüzde 121’e ulaştı. Yurt dışı pazarlarda da gemi turu ve Pronto Plus’da büyüme hızımızı koruyup, Maldivler’de yüzde 61, Ukrayna yüzde 40, Orta Doğu’da yüzde 24 artış kaydettik.”